Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

EUCODONIA

(EUCODONIA)

 

 

 

 

 

 

 

Jeden z dalších příbuzných afrických fialek.
Stejně jako kohlerie jsou to jednoleté byliny, rozložité až převislé, porostlé chloupky, hlavně stonky a listy. Květy jsou ve formě „zvonků" a v několika odstínech fialové, většinou s jinak barevným hrdlem. Listy jsou ve všech odstínech zelené, až jako u verticillaty temně zelené s rudým rubem listů.
 
 
 
Pěstování:
 
Eucodonie jsou daleko choulostivější na teploty než kohlerie a achimenesy, přesto jsem je měla umístěné na balkoně a byly nádherné, verticillata "Frances" ze tří rhizomů zaplnila květník o průměru 30 cm  – umístění spíše polostín, teplo, dobře větratelné, za žádných okolností nerosíme - také na ně nesmí pršet, vytváří se ošklivé skvrny, které postupně přejdou na celý list a ten uhyne.
 Pravidelně zaléváme, nikdy nesmí vyschnout – zasychají a kroutí se listy - nebo úplně ztrácí barvu a zakrňují (nesmí vyschnout - mají povrchový kořenový systém), nesmí však stát ve vodě. Pravidelně po vyrašení a během růstu jsem přihnojovala stejným hnojivem na květ jako kohlerie a achimenesy. Jen do směsi zeminy pro zasazení jsem přidala více mechu a perlitu. Na podzim začínají rostliny zavadat, přestávají kvést. Snížíme zálivku téměř na minimum, poté odřízneme vrchní část rostliny. Vybrala jsem rhizomy a uložila stejně jako achimenesy. Na jaře vysypeme a zasázíme do čerstvé zeminy (i zde je možné rhizomy rozpůlit, ale mám vyzkoušeno, že z celého rhizomu je rostlina větší, lépe větví a je silnější). Zaléváme do vyrašení velice mírně, teprve po vyrašení můžeme i mírně přihnojit. Na rozdíl od achimenesů a kohlerií není vhodné zaštipování - nezdálo se, že by to podpořilo "rozvětvení", celkem takto odnožovaly samy.
   

 

  

 KATALOG KOLEKCE EUCODONIÍ

(CATALOGUE - COLLECTION OF EUCODONIA)

 

ADELE
    

 

CASCADE
    

  

VERTICILLATA "FRANCES"
      
TOPlist
aktualizováno: 22.09.2014 10:28:51