Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
JEDNOTLIVÉ SKUPINY MÝCH OBLÍBENÝCH FIALEK

FIALKY ŠLECHTITELŮ DATESE A SENKA
...

ŽLUTOKVĚTÉ FIALKY
...

CHIMÉRY
...


FIALKY ŠLECHTITELŮ DATESE A SENKA

Tak - jsme u mých oblíbenců - fialek šlechtitelů Datese a Senka. Oba pánové se věnují šlechtění delší dobu (a přesto to nejsou kmeti...), ani u jednoho toto není povolání ani profesionální zaměstnání. Z jejich rukou vychází naprosto neobvyklé odrůdy, které jsou "drahokamy" v každé sbírce. Myslím, že zřejmě na první pohled nezaujmou začátečníky, protože u většiny z nich se nejedná o odrůdy s obrovskými barevnými květy (jako mají např. dosti populární odrůdy šl. Eleny Koršunové či Borise Makuniho) ani o fialky "klasické" svým habitem...Oko "již pokročilejšího pěstitele" vyhledávajícího zajímavosti, ale určitě spočine na těchto odrůdách. Jsou vzácné i zajímavé svými květy - ve spoustě případů se jedná o fialky s květem ve tvaru vosy, kdy okvětní plátky jsou navíc různě kroucené a mnohdy již ani květ nepřipomínají, v různých barvách od bílé přes modrou a fialovou, jsou již i květy typu fantasy či stínované a s odlišným okrajem. A pokud nezaujme květ, zcela jistě zaujmou i nekvetoucí rostliny a to svými listy. Tito pánové se snad předhánějí, který vypěstuje fialku s více vykrajovanými a bohatými a kroucenými listy dříve než ten druhý :-). Některé fialky dokonce vypadají, jako by lístečky byly nemocné, jak hodně jsou vykrajované a prolamované.... Odrůdy vyšlechtěné Datesem a Senkem se mohou pochlubit listy všech možných typů a tvarů: girl, longifolia a bustle, jednobarevnými i pestrými, že se ani nechce věřit, že jsou to ještě fialkové listy. Na fotografiích jsou pouze rostliny z mojí sbírky, postupně budu doplňovat nové fotografie, rozkvetlých i nerozkvetlých, které jsou nádherné svým olistěním. Jak říkám, tyto odrůdy jsou "klenotem" mojí sbírky a určitě se pokusím dovézt další odrůdy.

Ještě několik drobností o Davidu Senkovi (jak je dobré sledovat i zahraniční diskusní fora…)…

David Senk – je oněm známo, že je to velice uzavřený člověk, který pokud se ví, není ani členem některého z fialkářských klubů, pouze občas přispívá do uzavřeného fora „Love For Wasp“. Další ze šlechtitelů Richard Follett (Minstrel's Rowena Elaine, Minstrel's Mary Ruth, Aly's Mary Ruth) chtěl, aby Senk provedl registraci odrůd, ale ten nechtěl projít registračním martýriem, takže souhlasil, aby pod registrací bylo uvedeno autorství Follett/Senk a tak to nyní vlastně je u všech nově registrovaných odrůd. Při registraci odrůd však vznikl další zádrhel – ve slovníku pro popis nově registrovaných odrůd chyběly výrazy, které by naprosto přesně vystihovaly jejich vzhled, takže Follett jej musel sám doplnit – např. velice bohatě dělený girl list - GIRL WITH ATTITUDE; nebo list stočený a srostlý úplně do trubičky (vypadá jako ucho Shreka) - ANEMON. Bohužel odrůdu s těmito listy nebylo možno registrovat, protože ani u nich ještě nevykvetla. Nyní prý na čas pozastavil Senk svojí „fialkovou“ činnost, ale plánuje se k ní vrátit. Mezi jeho cíli bude: „vosa s fantasy žíháním; opravdu červená, nikoliv korálová vosa a také vosa zelené barvy; a v neposlední řadě také „vosa“ mikrominiatura.

 SENK´S ALCHEMY YELLOW BELLS
  SENK´S BIG BELLS
  DATES - HOOD WINK
  DATES - AEOLIAN WASP
  SENK´S NEVERLAND DREAMS
  SENK´S SPRINGTIME WASP
  SENK´S HYBRID BF 301
  SENK´S VESPA VERDE
SENK´S ALCHEMY PARAKEET
SENK´S ALCHEMY YELLOW STAR
SENK´S BLUE CASCADE
  SENK´S SAY WHAT?


ŽLUTOKVĚTÉ FIALKY

K těmto odrůdám jen několik málo slov (více jsem se jim věnovala v sekci články).  Jsou takovou "sbírkou ve sbírce".  Co se týče barvy, je u fialek velice, velice neobvyklá a proto se snažím jich získat co nejvíce. Nejedná se vždy o jednolitou žlutou barvu, většinou jsou to odrůdy více či méně žlutě žíhané, stínované či s paprskovitým fantasy po celé ploše květu. Jsou mezi nimi zvonečky i klasické hvězdy, o čem prozatím nebylo slyšet - je květ typu vosa v této barvě (i když vlastně ano - odrůda Golden Autumn...). Opět všechny fialky na fotografiích jsou z mojí sbírky a budu doplňovat nové odrůdy, jakmile rozkvetou, nebo je získám do své sbírky.

  
       GOLDEN AUTUMN                    SENK´S ALCHEMY PARAKEET      SENK´S ALCHEMY YELLOW STAR
  
      SUSIE SUNSHINE                          BANANA SPLIT                               LYON´S BUNNY HOP
  
          MOON GOLD                                   LITTLE SUNDROP                            MAJESTY
  
    ALCHEMY YELLOW BELLS                          CHANTASPRING                       LEMON DROP
 
         WARM SUNSHINE                              GOLDEN FOUNTAIN
.....


CHIMÉRY

Dostávám se ke své "nové" libůstce - zaujaly mě fialky s květem opět vzácnějšího výskytu a hlavně složitější na vypěstování - květové i listové chiméry. Květ tohoto typu je vlastně geneticky pozměněn - na květu jsou dvě skupiny genů, které způsobují typické zabarvení - uprostřed jedné barvy je pruh barvy odlišné, více či méně výrazný - to u květových chimér, ale platí to i u listových, kde se tato informace vyskytuje na listech. Oba druhy chimér nelze namnožit listem - jejich genetická informace se takto nepředává - sice dostaneme rostliny, ale nikdy nebudou mít "pruhované" vlastnosti rodičů. Tyto rostliny jsou nádherné, ať květem či listem, existují mezi nimi formy mini i standard, zelené i pestrolité, s květy ve všech možných barevných kombinací.
Moje přírůstky do této malé sbírečky jsou staré 0,5 - 1 rok, takže ještě všechny zdaleka neukázaly nádheru svých květů a listů, ale postupně je sem budu doplňovat.

  
    ROB´S HUMPTY DOO                        ROB´S FO FUM                          ROB´S HAND PUPPET
  
                  FENNA                                          MONIQUE                                     MYRTHE
   
                PONY RIDE                         ROB´S LUCKY PENNY                             EMERALD CITY
  
  HARMONY´S LITTLE STINKER              NESS´DREAM MAKER              RAINBOW´S REGAL RIOT

                NATASSJA
....


.....


 

 


TOPlist
aktualizováno: 22.09.2014 10:28:51